تبلیغات
امانتـــی در دست... - مگس زیتون مهار می شود!
 
امانتـــی در دست...
درباره وبلاگ


همیشه دوست داشتم پایم را در کفش بزرگترها بگذارم چون فکر می کردم زودتر بزرگ می شوم. هم اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم پایم را در کفش بچه ها بگذارم، اما... افسوس که کفششان کوچک است.
درود بر تمام قلم به دستان حقیقت نگار. خداوند همین جاست. کنارمان. من او را
می بینم...

مدیر وبلاگ : محمد حسین صیادپور
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین شاخص ها برای انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا نیاز است؟


پنجشنبه 21 شهریور 1392 :: نویسنده : محمد حسین صیادپور

                                              گزارش خبری از آفت طلای سبز

                 مگس زیتون مهار می شود!

          صبوری باغدار رودباری: بیش از 95درصد محصول باغ من از خسارت مگس زیتون در امان مانده

 

اشاره:

مهر ماه سال 1383 بود که هفته نامه شکوفه های زیتون گزارش کاملی از آفت زیتون و خسارت های زیتونکاران منتشر کرد.

مهم ترین خواسته آن روز مسئولین و کشاورزان متضرر شناسایی و برخورد قاطع قوه قضاییه با عاملین قاچاق و وارد کنندگان زیتون دارای مگس و کرم زده به شهرستان بود. کارشناسان اعلام کردند که به دلیل کمبود محصول، تعدادی از افراد از مرزهای شمالی و غربی کشور، زیتون سبز را بصورت خام وارد شهرستان رودبار نمودند که متاسفانه آفت با این محموله ها وارد رودبار شد و خسارات مشهودی به کشاورزان وراد کرد.

کارشناسان در آن زمان تاکید کردند که آفت مگس زیتون چند نسل دارد و سم پاشی علیه این مگس تاثیری نخواهد داشت. به هر حال زیتون هایی که آن زمان اعلام نمودند از کشور عراق وارد شده است، در شهرستان به فروش رسید و مگس های موجود در بسته بندی های آن به هر شکل در شهرستان توزیع و بطور طبیعی تکثیر و رشد پیدا نمودند. حال پس از گذشت بیش از 10 سال زیان کشاورزان و نزول کیفیت محصول زیتون، چه کسی پیگیر برخورد با وارد کنندگان متخلف و متضررین واقعی است؟ امسال نیز خسارت آنقدر شدید بود که ریزش ناگهانی زیتون های پوسیده و کرم زده زیر درختان همیشه سبز خاطره بدی را در اذهان مردم بوجود آورد؛ با تماس یک باغدار-ابراهیم صبوری- متوجه شدم که باغ وی با سم پاشی به موقع خسارت مشهودی ندیده است. در ادامه بخوانید آنچه را که شاید با حمایت مردم و مسئولین راه گشای بم بستی باشد که خیلی ها گفتند راهی جز قطع کردن همه درختان زیتون شهرستان وجود ندارد.

((برای خواندن کامل به ادامه مطلب بروید))

آقای صبوری از نحوه کار و موفقیت خود برای خوانندگان توضیح دهید؟

از چندسال قبل از ورود مگس زیتون، درختان های قدیمی را هرس کرده بودیم که باردهی اقتصادی درختان همزمان با ورود آفت مگس زیتون شد که علاوه بر زحمات زیادی که کشیدیم نتیجه ای در بر نداشت. در طی چند سال مانند تمام باغداران با نصب کارت‌های زرد و آویزان کردن سم‌ها بر روی درختان نتیجه‌ای نگرفتیم. باغ‌ ما در منطقه کوشک رودبار قرار دارد که طعم زیتون و روغن زیتون و میزان روغن دهی زیتون این محل زبانزد خاص و عام است. وجود مگس زیتون کیفیت و کمیت محصول ما را از بین برده و دست ما را خالی می گذاشت.

 به طوری که سال گذشته سال نبود زیتون بود، حدود یک تن زیتون از باغ خود برداشت کردیم که شاید بیشتر از دو سوم آن هم قابل استفاده نبود. از همین رو در صدد کاری اساسی که نتیجه‌ بخش باشد برآمدیم و حاضر بودیم که نصف درآمد حاصل از محصول را هزینه از بین بردن آفت کنیم.

با توجه به وجود فروشگاه کشاورزی پیردهقان تصمیم گرفتیم که با آقای پیردهقان مشورت کرده و از تجربیات وی بهره مند شویم و با مراجعه به فروشگاه و آقای پیردهقان، وی اطمینان داد که در سال آینده اگر مبارزه را در زمان مناسب و اصولی انجام دهید قطعاً نتیجه موثری به عمل می‌آید و ما در طول سال منتظر زمان مناسب بودیم که با نظر آقای پیردهقان و قرار دادن تجهیزات لازم  در اختیار ما از اواسط تیر ماه سال جاری و قبل از اینکه کرم وارد زیتون شود شروع به کار کردیم. این کار در زمان مقرر انجام شد و اکثر اطرافیان به ما می‌گفتند اگر تمام باغات شهرستان سم‌پاشی نکنند این کار شما تأثیر ندارد اما بعد از چندین روز نتیجه معکوس حاصل آمد و همان‌طور که در باغ های همجوار مشاهده نمودند، خسارت آفت در باغ آنها بیشتر از نقاط دیگر مشاهده می شد. نتایج کار ما امروز به وضوح قابل رویت است به‌طوری که می توانم به جرات بگویم که 95 درصد محصول باغ من از خسارت مگس زیتون در امان مانده است. نکته مهم اینجاست که با هزینه بسیار کمتر از آن چیزی که تصورش را داشتیم این عمل انجام شد.

برای روشن نمودن بیشتر این موضوع مهم نزد فروشگاه کشاورزی پیردهقان رفتیم و گفتگویی با محمد رضا پیردهقان مسئول این فروشگاه که  دانشجوی مهندسی کشاورزی گرایش گیاه پزشکی می باشد انجام دادیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

آقای پیردهقان، از چگونگی همکاری خود با آقای صبوری و رمز موفقیت در ریشه کن نمودن آفت مخرب زیتون در باغ آقای صبوری بگویید؟

در ابتدا این موفقیت را جز لطف خدا نمی دانم و بی شک اگر خواست و حمایت او نبود این موفقیت صورت نمی گرفت.

با توجه به تاریخ مبارزه علیه آفت و تجربه کار در فروشگاه و رشته تحصیلی مرتبط، از همان روزهای اول یقین داشتم که این آفت همانند تمام آفات و بیماری‌های زیان‌بار محصولات زراعی و باغی کل کشور قابل کنترل و پیشگیری می باشد. در همین راستا از چند درخت به طور نمونه در باغچه ای، آزمایش به عمل آمدکه خوشبختانه در همان سال اول به دلیل مبارزه به موقع نتیجه بسیار مطلوبی حاصل آمد.

 

پس از آن با دعوت چند باغدار که با فروشگاه ما همکاری می‌کردند مبارزه علیه آفات را در سال بعد شروع کردیم اما به دلیل مشغله ما و نداشتن پشتکار آن‌ها موفقیت 60 تا 80 درصد ی حاصل آمد. با این تفاسیر باز هم برای آن ها قابل باور نبود و باغداران از همین نتیجه نیز بسیار رضایت مند بودند. این خود سبب شد تا ورود باغداران و گرفتن برنامه برای مبارزه به فروشگاه آغاز شود به طوری که با مراجعه آنها و دیگر کشاورزان به ما، با خونسردی به آنها اطمینان می دادیم که این حشره بسیار ضعیف در مقابل اراده بلند اسان به راحتی قابل نابود شدن است و اگر مبارزه علیه آفت به موقع و اصولی صورت پذیرد نتیجه قطعی حاصل می شود و آقای صبوری نیز یکی از این کشاورزان بود که با جدی گرفتن موضوع و پشتکار فراوان و اعتماد به ما این نقطه امید را در دل تمام باغداران کوچک و بزرگ روشن نمود. درست است این باغ از نظر مساحت در مقابل اراضی زیتون کاری شهرستان قابل مقایسه نیست اما محصول همین باغ های کوچک است که هزینه معاش یک سال زندگی کشاورزان زحمت‌کش را تأمین می‌کند که در این چند سال صدای خرد شدن این قشر به خوبی شنیده می شد.

 باور اشتباهی که در اینجا وجود دارد این است که سم‌پاشی یک باغ به تنهایی نتیجه‌بخش نیست و می بایست برای نتیجه گیری تمامی باغات سم پاشی شود. همانطور که در باغ آقای صبوری و باغ های همجوار مشهود است، با سم پاشی و با خاصیت سموم مربوطه در صورت همکاری نکردن باغات همجوار خسارت مگس زیتون در باغات ذکر شده، بیشتر دیده می شود و ناگزیر خود آنها بیشتر در صدد رفع این مشکل بر می آیند.

البته لازم به ذکر است علاوه بر آفات درختان زیتون مشکل دیگری که در باغات شهرستان رودبار مخصوصا در باغات کوچک و سنتی مشاهده می شود، سال آوری(سال بود و نبود) شدید درختان است که آن نیز دلایل گوناگونی دارد از جمله آن می توان به فرم جنگلی و قدیمی درختان در باغات قدیمی، رها کردن درختان جوان در باغات جدید اشاره کرد که امیدواریم با استقبال کشاورزان، در کنار همکاری و نداشتن وسواس در انجام هرس علمی و عملی و جوان سازی درختان و جایگزین کردن ارقام اصلاح‌شده در باغات کهن و استفاده از کودهای نسل جدید به صورت مایع و پودر البته از نوع با کیفیت به جای کودهای شیمیایی و سنتی گامی موثر در بازگشت زیتون رودبار به چرخه اقتصادی برداشته و از شدت این موضوع برای کشاورزان کاسته شود.

 سمپاشی علیه آفات را تا چه اندازه مؤثر می‌دانید؟

 در مبارزه با آفات، کاربرد سموم تنها راه نیست بلکه آخرین راه است و در حرفه ما اصل بر این است که  وقتی انبوه جمعیت آفت به حدی برسد که زیان اقتصادی در آن به وضوح قابل رویت باشد باید اقدام به سم‌پاشی نمود و با توجه به این اصل که حکایت از وضعیت کنونی آفت در منطقه دارد و با طغیان شدید آفت در سال‌های گذشته سم‌پاشی راه مناسب و نتیجه‌بخشی است، اما این نکته بسیار حایز اهمیت است که سم‌پاشی حتماً باید با رعایت زمان مناسب و با تلفیق روش‌های غیر شیمیایی و با نظر کارشناسان متخصص ، دلسوز و با تجربه صورت پذیرد. اگر قوی ترین سموم بی موقع مصرف شوند نتنها نتیجه‌بخش نخواهد بود، بلکه امکان دارد خسارات جبران‌ناپذیری به سلامت غذایی محصول و محیط زیست وارد آورد و بر عکس اگر عملیات سم‌پاشی به موقع صورت گیرد حتی از سموم کم اثر و کم خطر نیز نتایج قابل توجهی به دست می‌آید.

 از کشاورزان محترم تقاضا دارد که خودسرانه عمل نکنند و در دام افراد سودجو نیز نیفتند تا در کنار هزینه کمتر نتیجه بخشی بیشتری حاصل آید.

نوع مطلب :
برچسب ها : مگس زیتون مهار می شود!، مگس زیتون شهرستان رودبار،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 اسفند 1392 01:41 ب.ظ
با سلام وخسته نباشید حضور شما عزیزان که مارا از مشکلات باغداران تلاشگرمان آگاه میکنید از شما خواهش میکنم اطلاعات جامعتر و کاملتری در رابطه با مبارزه با این آفت را در اختیار قرار دهید و اینکه آیا تمام باغداران رودبار توانستند به حداکثر تولید محصول دست پیدا کنند با تشکر
جمعه 17 آبان 1392 07:10 ب.ظ
سلام،من هم اصالتا رودباری هستم سالهاست که درختان زیتون منطقه ماهم دچار آفت شده ،می خواستم درصورت امکان از روش سمپاشی شما استفاده کنیم ،درصورت امکان نوع سم و کود وزمان مناسب را برام ایمیل نمایید.با تشکر
محمد حسین صیادپور با سلام..در صورت تمایل با مهندس پیردهقان کارشناس آفات صحبت نمایید. 09112393659
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 ابزاروبلاگ

ابزار وبلاگنویسی اس ام اس جدید