تبلیغات
امانتـــی در دست... - از خوابیدن در تونل تا طلای محمدرضا شاه و موشک عمل نکرده عراقی ها
 
امانتـــی در دست...
درباره وبلاگ


همیشه دوست داشتم پایم را در کفش بزرگترها بگذارم چون فکر می کردم زودتر بزرگ می شوم. هم اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم پایم را در کفش بچه ها بگذارم، اما... افسوس که کفششان کوچک است.
درود بر تمام قلم به دستان حقیقت نگار. خداوند همین جاست. کنارمان. من او را
می بینم...

مدیر وبلاگ : محمد حسین صیادپور
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین شاخص ها برای انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا نیاز است؟


بازخوانی خاطرات سد منجیل

از خوابیدن در تونل تا طلای محمدرضا شاه و موشک عمل نکرده عراقی ها

 

اشاره:

کوچک که بودم سد را همچون یک لیوان پر از آب می دیدم. همیشه فکر می کردم چطور می شود که این همه آب پشت یک دیوار جمع شود و پتروس داخل کتاب های دبستان چطور توانست انگشت خود را در سوراخ سد قرار دهد تا مردم را آب نبرد. از آن دوران خاطرات زیادی دارم. از خاطراتی که پدر بزرگم که کارگر سد بود تعریف می کرد. نوروز علی می گفت: موسیو ژلاور به ما سخت نمی گرفت و ما با بچه های علی آباد داخل تونل ها کار می کردیم. تا موسیو می رفت ما استراحت می کردیم و وقتی می خواست بیاید ادای کارگران سخت کوش را نشان می دادیم. او که خیلی زرنگ بود می گفت ای ایرانی ها شما در گالاریا مش مش...یعنی شما در تونل خوابیده بودید. پدر بزرگ است دیگر شاید تلفظاتش اشتباه باشد، اما نباید سخت گرفت. با تمام این تعاریف سعی نمودیم تاریخی از سد منجیل را مکتوب نماییم تا بصورت مصور برای آیندگان بماند.

سفیدرود:

دومین رود بلند ایران سفیدرود است. نام باستانی آن رود آمارد بوده‌است. در قدیم آماردیس (Amardis) خوانده می‌شد.

 از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن که در شهر منجیل به هم می پیوندند شکل می‌گیرد و تا ریختن به دریای خزر عرض استان گیلان را می‌پیماید. آب جمع شده پشت سد منجیل را این دو رود تشکیل می دهند. قزل اوزن که اصلی ترین رود تشکیل دهنده سفید رود است بزرگترین و پرآب ترین رودخانه استان زنجان محسوب می شود و بیشتر از ۹۵ درصد از آن در استان زنجان جاری است. قزل اوزن از چهل چشمه کردستان سرچشمه می‌گیرد و به‌ طرف مشرق رفته و از سمت شهر گرماب وارد استان زنجان می شود و به‌ طرف شمال استان زنجان و  شهر میانه حرکت می‌کند. در بین راه و در نزدیکی روستای رجعین رود خانه زنجانرود به آن می‌پیوندد و پس از عبور از رشته‌کوه قافلانتی، در نزدیکی شهر میانه رودهای شهرچای و گرمه‌چای نیز به آن ملحق می‌شوند.  قابل ذکر است که شهرچای از اتصال رودهای پر آب و مهمی چون قوروچای، قارلانقو و آیدوغموش تشکیل شده اند. پس از عبور از قطر شهرستان میانه حرکت به سمت شمال ادامه میابد تا در حوالی روستای کبلان و محل سد شهریار به کلی تغییر جهت داده و ادامه مسیر را به جهت جنوب شرقی طی کند.

 این تغییر مسیر باعث می شود تا قزل اوزن از این نقطه تا ورود مجددش به استان زنجان مرز طبیعی بین دو بخش خورش رستم خلخال و کاغذکنان میانه باشد به نوعی کاغذکنان را از دو طرف محصور سازد. بعد از ورود مجدد این رود به استان زنجان این بار وارد شهرستان طارم زنجان می شود و طول این شهرستان را به طور کامل از شمال به جنوب می پیماید. در طی مسیر شعبات کوچک دیگر از کوه های طارم به آن ملحق شده وارد تنگه منجیل می‌شود و قبل از منجیل شاهرود که از الموت و طالقان سرچشمه می‌گیرد و طارم پائین (طارم سفلی) را مشروب می‌کند و به شاهرود پیوسته از این محل به بعد در همه جا سفیدرود نامیده می‌شود و از منجیل تا ساحل دریا به سمت شمال شرقی جاری و جریانش سریع و مقدار آب آن زیاد است. از منجیل تا گندلان بستر آن بین دو کوه و بسیار باریک و از این نقطه به بعد دلتای وسیعی با شعبات زیاد تشکیل داده شعبه اصلی آن در حسنکیاده به دریای خزرمی ریزد.

 

حاج نصرت مهدوی پدر بزرگ 107 ساله رودباری که در آن زمان در سد منجیل مشغول به کار بود، از خاطرات آن زمان می گوید:

در ساخت سد سفید رود از ابتدا تا پایان ساخت با فرانسوی ها کار کردم. آنها انسان های خوبی بودند.

در ماه دو نوع حقوق داشتیم، مساعده را 22 هر ماه و حقوق اصلی را هفتم هر ماه می گرفتیم. روزی سه  تومان می گرفتیم. من با کمپرسور کار می کردم. برای پایه های سد،  چهار متر حفر کردیم. زمانی که داشتند سد را می ساختند به دستور محمد رضا شاه زیر پایه های آن سکه های طلا ریختند که بعضی ها چند تا از آن سکه ها را برداشتند ولی من بر نداشتم. سال 1340 قانون کار در سد این گونه بود که هر کارگری که همسرش بچه ای به دنیا می آورد، به ازای هر فرزند مبلغ 250 تومان به کارگر می دادند. همسرم بنام بی بی خسرونژاد دو فرزند (دوقلو) به دنیا آورد که آن زمان 500 تومان که پول خیلی زیادی بود به من دادند.

 

خرمی مدیر دفتر نگهداری و بهره برداری از سدهای برق آبی گیلان که هم اکنون مسئولیت سدمنجیل با وی است نیز می گوید:

با وجود اینكه بیش از 50 سال از زمان بهره برداری سد سفیدرود می گذرد، علیرغم تجربه زلزله بیش از 7 ریشتری در سال 69 ، این سد به علت بهره برداری مناسب وضعیت مطلوبی داشته و از لحاظ پایداری و روند آبگیری هیچ مشكلی ندارد.

تاكنون تعمیرات اساسی در سد سپیدرود انجام گرفته است. در بخش تعمیر و تعویض قطعه نیز اقداماتی صورت گرفته است و كلیه قطعات تعمیر شده در نیروگاه، توسط متخصصین و پرسنل داخلی انجام یافته است.

این سد با تامین مصارف آب كشاورزان گیلانی، آب شرب حدود 2 میلیون نفر از شهروندان این استان را نیز فراهم می كند.

برق یک واحد نیروگاه برق آبی با 50 واحد نیروگاه بادی برابری می کند. یک واحد نیروگاه برق آبی حدود 5/17 مگاوات در ساعت برق تولید می کند و سد سفیدرود با داشتن 5 واحد ژنراتور برق آبی حدود 5/87  مگاوات برق تولید می کند. کارشناسان و متخصصین بطور مستقیم و مکرر سد وضعیت سد را مورد ارزابی قرار می دهند و با مشاهده کوچکترین نقص، اقدام به رفع آن خواهند نمود.

 

موشکی که پشت سد افتاد اما عمل نکرد:

زمان جنگ بود و کشور درگیر مبارزه با بعثی ها؛ بهمن ماه 1365 هواپیماهای عراقی موشکی را به سد نشانه گرفتن اما از بخت خوب ما موشک به پشت سد افتاد و هرگز منفجر نشد.

 

ارتزاق ماهیگیران:

هر ساله توسط شیلات گیلان تخمانواع ماهیان گرمابی بهپشت سد ریخته می شود تا در کنار حفظ اکوسیستم آبی، سبب ارتزاق اهالی ماهیگیر شود. صید ماهیان پشت سد به گونه ای است که صیادان با بستن تور یا دام اقدام به گرفتن ماهی از نوع های کپور، فیتو فات، زرد پر، بز ماهی، اوشین، سیاه ماهی و... مینمایند که نوع زرد پر و فیتوفات آن بیش از دیگر ماهیان است.

 

فیتوفات های قاتل:

ای نوع ماهی به سرعت رشد کرده و در وزن های سنگین در پشت سد وجود دارد. پس از بارش های فراوان بهاری و آب شدن برف های کوه های بالادست، لاله ها سر ریز شده و این ماهیان از لاله ها به داخل سفیدرود می آند. حجم بالای آب از یک سو و حضور مردم در کنار سفیدرود جهت گرفتن این ماهیان از سوی دیگر گاها سبب غرق شدن هموطنانمان شده که هرساله در فصل بهار چندین نفر در مسیر سفیدرود غرق شده و هرگز به خانه باز نمی گردند.

 

سد و گمانه هایی برای نرسیدن گاز به علی آباد:

شنیده شده وجود سد و شهرک نزدیک به آن بنام سفیدرود سبب گردیده که گازرسانی به این شهرک و عل آباد بالا حدود 8 سال به تاخیر انجامد که سبب نارضایتی مردم نیز شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 13 شهریور 1392 10:22 ق.ظ
باسلام :
مطالب بسیارعالی واطلاعات جامع وموثقی رادراختیار مان گذاشته اید واقعا ارزشمند بودامیداست باپشتکاری که دارید این روند ادامه یابد باآرزوی توفیق الهی
محمد حسین صیادپور با سلام و سپاس از محبت شما
سه شنبه 5 شهریور 1392 12:26 ق.ظ
خیلی عالی مهندس...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 ابزاروبلاگ

ابزار وبلاگنویسی اس ام اس جدید