تبلیغات
امانتـــی در دست... - رمز گشایی با کلید یا داس؟
 
امانتـــی در دست...
درباره وبلاگ


همیشه دوست داشتم پایم را در کفش بزرگترها بگذارم چون فکر می کردم زودتر بزرگ می شوم. هم اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم پایم را در کفش بچه ها بگذارم، اما... افسوس که کفششان کوچک است.
درود بر تمام قلم به دستان حقیقت نگار. خداوند همین جاست. کنارمان. من او را
می بینم...

مدیر وبلاگ : محمد حسین صیادپور
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین شاخص ها برای انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا نیاز است؟


رمزگشایی با کلید یا داس؟!

در نظام اجتماعی 3 عنصر بالقوه متخاصم وجود دارد که رهبران جامعه باید مابین آنان تعادل برقرار کنند. تا جامعه از افراط فاصله معناداری پیدا کند و به نقطه اعتدال برسد. نقش رهبران جامعه تنظیم کننده 2 کفه ترازو و شاهین عمل کننده آن است. برخورداری و یک جانبه گرایی هر یک از 3 حوزه فوق از قدرت بلامنازع قطعاً جامعه را آسیب پذیر می کند. 1-دولت و حاکمیت بسیار قدرتمند، مغرور و نافرمان و یکسونگر منجر به ظهور نظام های فاشیستی، استالینیستی می شود. 2-اقتصاد و بازار رها شده و بدون ترمز و تنظیم نیافته موجب پدیداری مافیا در حوزه عرصه و تقاضا و سرمایه داری خشن و فاصله طبقاتی شدید می شود.

به ادامه مطلب بروید

3-برتری طلبی جمعی نابالغ، خودسر می تواند بسترساز جنگ های داخلی و منازعات درون جامعه را تشدید و یا افزایش دهد. همانند جنگ های داخلی منطقه بالکان و کشور سابق یوگسلاوی. در چند سال اخیر حجم، کمیت و کیفیت مدیران و کارگزاران دولت، رشد بی قواره ای پیدا کرده و نیروهای قدرت طلب موجود در شبکه کسب و کار واردات و صادرات قدرتمند و یله رها شده که منجر به  اختلاس سه هزار میلیاردی و مثال آن شده است و از سوی دیگر شبکه های اجتماعی تضعیف شده و تحلیل رفته اند و عناصر کنشگران جامعه یعنی سرمایه اجتماعی، کاهش یافته. این تضعیف سرمایه اجتماعی خصوصاً در 4 ساله دولت دهم از سال 88 تاکنون و نبود اهرم های نظارتی از درون تا بیرون هنجارهای اعتماد، هنجارهای مشارکت را برای تعادل و اندازه قدرت دولت و بازار به عنوان اصلی ترین مولفه های سرمایه اجتماعی برای رساندن تعادل جامعه بر هم زده است. بنحوی که مردم در 24 خرداد 1392 با سکوت، سکون و توأمان با ترس و دلهره وارد صحنه  انتخابات شدند.

تا به حاکمیت اعلام کنند مردم که سرمایه اجتماعی نظام اند، برای کسب یک فضیلت مدنی برای ثبات و آرامش به سمت تعادل اقتصاد، بازار، دولت جامعه مردم سالاری دینی هستند. مردم بدون تنش، بدون هیاهو و در یک روز گرم اما به ظاهر یخبندان و سرد خرداد و بدور از همه نظرسنجی ها و نظرسازی ها با کمال متانت و به زبان خیلی ساده رای به عدم تعادل قوا و رای به عدم مناسبات بازار، دولت و کنشگران جامعه دادند. مردم به واقع، نه بزرگ به عدم تعادل درونی و بیرونی جامعه یعنی سیاست های داخلی و خارجی دولت دادند. مردم و نخبگان به جریان یک طرفه یک سویه مونولوگ که در مجلس شورای اسلامی، دولت، صدا و سیما، بلندگوهای منابر و مساجد نه گفتند و خواستار «دیالوگ» و گفت و گوی دو یا چند جانبه شدند تا عیار و ارزش هر کس را به میزان وزن آن بخش، ارزیابی کنند مردم به نخبگان و جریانات سیاسی حامی نه گفتند که در طول 8 سال بدون مسئولیت پذیری و پاسخگویی از یک فرد تمام قد حمایت کردند و در نیمه راه از او اعلام برائت جسته اند بدون اینکه خود را شریک و سهام دار اوضاع نابسامان کشور بدانند و از مردم، شهید داده ها عذرخواهی ساده کنند.

مردم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نه بزرگ گفتند که 140نفر آنان از قالیباف، 160 نفر آنان از ولایتی و نزدیک به همین تعداد با جلیلی پیمان بسته بودند در صورتیکه کل نمایندگان از 290 نفر تجاوز نمی کرد و این نشان داد که 60 درصد مردم رای شان با نمایندگان متفاوت است و با اراده ملت و خاستگاه آنان تفاوت دارد و این حماسه سیاسی نشان داد که مجلس از ملت ایران کوتاه قدتر است و دغدغه های آنان به گمان با دغدغه مردم متفاوت است. مردم نشان دادند در آغوش کشیدن رئیس جمهور در صحن علنی و علیرغم قانون شکنی های مستمر و مکرر نیازمند تقاص از سوی ملت بزرگ و فهیم ایران است و این مرثیه و سینه زنی، عزاداری و سیاه پوشیدنی مجلسی است که از ولی نعمتان خویش به دور و فاصله دار است.  پرونده یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تمام فراز و نشیب ها در حالی بسته می شود که ملت ایران نشان دادند که به جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی و اهداف بلند بنیانگذار آن پایبند هستند گرچه به زعم ما 18 میلیون و به زعم وزارت کشور13میلیون نفر همچنان به دلایل عدیده در این انتخابات با صندوق های رأی فاصله گرفتند و همچنان در قهر به سر می برند. ولی 37میلیون نفر با حضور آگاهانه خویش و علیرغم همه مشکلات اقتصادی، بیکاری، تورم و گرانی و بی مهری های فراوان وارد عرصه انتخابات شدند. در این انتخابات علاوه بر رای دهندگان دیگرانی محق تشویق هستند از رهبری معظم انقلاب،کاندیداها، نامزدهای 8گانه، نخبگان،جریان اصلاحات که درس خوبی را از انتخابات 84 و 88 گرفته بود و توانست با ایجاد پل اعتماد مابین جریان اعتدال و اصلاح طلب نقش آفرینی کند و مردم را به صحنه آورد و با رهبری متواضعانه آقایان هاشمی و خاتمی به دنیای مجازی، نه بزرگ بگوید. رهبران خردگرا و مردم فهیم ایران در طول تاریخ  از جمله حمله مغول و ... نشان دادند در امور مهم و سرنوشت ساز خویش هیچگاه نه تنها تحت تأثیر فضای مایوس کننده و ناامید کننده هم قرار نمی گیرند. بلکه مردم اثبات کردند علیرغم همه انتقادها باید کم هزینه ترین و در عین حال پرسودترین راه را برای اصلاح کشور بکار بگیرند مردم آرام و در یک فضای خاکستری و بدور از احساسات و علیرغم تشکیل ستادهای دیر هنگام نامزدها در شهرستان ها و با یک فضای احتیاط و امید و به مصداق حقیقی حماسه سیاسی خلق کردند. بخشی از مردم به واقع رای را به رهبران خویش از جمله اصلاح طلبان و اعتدال گرایان تحمیل کردند و با اصرار آنان و یکی کردن نامزدشان اثبات کردند رهبران کاریزما در لحظه حساس و سرنوشت ساز می توانندتغییر دهنده فضای سیاسی کشور باشند و الحق هاشمی و خاتمی نشان دادند که انقلاب و جمهوری اسلامی را همانند فرزند خویش دوست دارند و منصفانه باید گفت گرچه نتوانستند 30درصد واجدین شرایط را به پای صندوق بیاورند ولی با تدابیر سیاستمدارانه خویش هم اقتدار سیاسی کشور و هم اقتدار فردی خویش را به رخ دنیا بکشند. باید اعتراف کرد پیروزی آقای دکتر روحانی مرهون سیاست ها و رفتارها اخلاقی، اقتصادی داخلی و خارجی آقای احمدی نژاد است. رئیس جمهور منتخب باید بداند به همان اندازه که از دولت گذشته نقد وارد است به همان اندازه و بدون تنازل از ایشان توقع و انتظار وجود دارد.

در دولت احمدی نژاد مردم نظاره گر قانون گریزی های بی شمار، بی اخلاقی و دروغ و آمارهای غیر قابل پذیرش و بعضاً آمارسازی های ناشیانه و تخریب های ناجوانمردانه و با روش ماکیاولیستی بودند و گفتمان انقلاب اسلامی و قانون اساسی که بر گرفته از شعار و شعور بانیان انقلاب اسلامی و فجرآفریان22 بهمن 57 و شهدای8 سال دفاع مقدس به محاق رفته بود و یا در لفظ، کلام  لسان جاری بود و گفتمان واقعی در جویبار معرفت دینی به ورطه فراموشی سپرده شده بود.

شعار  نامزد پیروز منتخب مردم، اعتدال و تدبیر بوده است انتظار بر این است دولت ایشان با شاه کلیدش نمادی از ترجمان وحدت در عین کثرت باشد. حداقل توقع بر این است باستثناء بخشی از پست های وزارتخانه های کلیدی در لایه ها میانی مدیریتی کشور از طیف ها و متخصص های مختلف و از داس و تبر استفاده نشود. گفتمان دولت اعتدال باید سمت و سوی و احیاء ارزش های انقلاب اسلامی باشد. دولت وحدت ملی لزوماً دادن پست های حساس و کلیدی به تمام سلایق و کابینه ناهمگون و ناساز نیست. دولت اعتدال باید دولت برنامه باشد و اگر در برنامه نویسی دست به طرف جریانات سیاسی دراز نکند چه بسا فرجام خوشی نخواهد داشت. این دولت باید منطق گرا باشد و اسیر احساسات و هیجانات زودگذر قرار نگیرد و باید از تمام ظرفیت های جامعه استفاده کند. البته باید برنامه ها و منویات خویش را پیش ببرند. دولت وحدت ملی زمانی میسر است که همه قوا و همه نهادهای تحت نظارت مقام معظم رهبری از جمله کرسیهای نماز جمعه، صدا و سیما در این راستا گام بردارند پس از اعلام نتایج اولیه تهران و سایر شهرها مردم جشن پیروزی خود جوش برپا کردند. در تهران گردی خویش نخستین خواسته مردم را رفع حصر میرحسین موسوی، کروبی و آزادی زندانیان و دلجویی از آسیب دیدگان سال88، بکارگیری عارف یا.......این مطالبات در بدنه اجتماعی جامعه را باید با تدبیر حل و فصل کرد شواهد و آمارها حاکی از آن است در این حضور حماسه سیاسی شخص کروبی، موسوی و بخش عمده ای از زندانیان خواستار حضور و مشارکت جریانات منتقد در پای صندوق ها بوده اند. قطعاً این آقایان  و خانم های محصور هم خواهان بهبود شرایط کشور و رفع مشکلات مردم هستند. مطالبات باید در فضای واقعی شکل بگیرد این بدان معنا نیست که من موافق یا مخالف حصر هستم اما معتقدم ممکن است برخی از اقدامات مردمی حصر را طولانی کند و به وحدت ملی در کشور لطمه بزند چالش اصلی کشور و یا اولویت کشور 2چیز است و 2 فاجعه در پیش روی ملت است که باید تدبیر و کلید صرف آن شود.

-1چالش اقتصادی: اجرای بودجه سال جاری و تنظیم بودجه سال آتی- کنترل بیکاری، گرانی و تورم.

-2چالش در سیاست خارجی- کنترل یا کم کردن و حذف تحریم های جهانی- مباحث انرژی هسته ای  و جریانات منطقه یی خصوصاً تنش های سوریه

ولی همه بدانند علیرغم وجود چالش اقتصادی و چالش در سیاست خارجی وحدت و همگرایی و هم افزایی سیاست داخلی از امهات این سیاست ها است یعنی راه حل اقتصاد و سیاست خارجی در گرو ثبات و وحدت سیاسی است. نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی صدا و سیما، ائمه جمعه و جماعت و مداحان می توانند موتور محرکه این وحدت ملی باشند همه باید به این دولت که به دنبال وحدت ملی است کمک کنند. حاکمیت باید مواظب افراد افراطی و خیره سر باشد. اقلیت قانون شکن در همه جا حضور و نفوذ دارند اجازه ندهیم همدلی و همراهی ها مخدوش شود.

همه باید در حوزه وحدت ملی گام بردارند بجای دولت ملی باید حاکمیت ملی رقم بخورد و صرفاً این توقع ایجاد نشود که در هیئت دولت از همه سلیقه ها استفاده شود ولی در سایر قوا و دستگاه های دیگر سلیقه ها نقش نداشته باشند. این گونه وحدت نشدنی است؛ امید و طلیعه در کشور در حال تابیدن است. این پیروزی متعلق به آقای روحانی نیست این پیروزی مرهون همه است حتی احمدی نژاد حتی موسوی، کروبی، هاشمی، خاتمی و گروه های فشار اگر عملکردهای مثبت و منفی ایران نبود قطعاً نطفه این اعتدال و این اندیشه منعقد نمی شد. احمدی نژاد اشک مردم را در آورد؛ خیلی ها را بی آبرو کرد خیلی ها را به چاپلوسی و تملق کشاند؛ عزت خیلی ها را پایمال کرد و خیلی ها را خانه نشین و خارج نشین کرد. این عبرتی است برای دکتر روحانی برای هاشمی و برای خاتمی که از این کژ راهه فاصله بگیرند. دکتر بداند خیلی از نخبگان، مدیران، کارآفرینان و سرمایه گذاران عزت مند، آگاه با دانش هستند اگر دست به سمت آنان دراز نشود به علت این عزت مندی و یا غرور خود را به ایشان تحمیل نمی کنند. دکتر نباید منتظر بماند دیگران به سوی او آیند او اگر به شعارهایش پایبند است باید به سمت همه جناح ها و طیف هایی که ارزشمند، کم توقع و پرکار هستند بروند. البته شاید این توقع زیادی باشد ولی چه کنیم بخش زیادی از مدیران، کارشناسان کارآمد، چاپلوس، ریاکار، دروغ گو و تحمیل گر نیستند. دکتر و غیر دکترها بدانند نبود نقد نه تنها دولت ها را بلکه حاکمیت را به فساد می کشاند او باید اجازه دهد نقد عالمانه و منصفانه در جامعه حاکم شود و کنشگران اجتماعی جامعه لکنت زبان و لکنت قلم نداشته باشند و آزادی های مصرحه در قانون اساسی بدون تنازل اجرا شود تا ذائقه ملت از این انتخاب شیرین شود. شماره تماس:09123248050

نوع مطلب :
برچسب ها : حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب، اصلاح طلبان، اصولگرایان، رضا کاظمی تکلیمی، هفته نامه شکوفه های زیتون،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 تیر 1392 06:48 ب.ظ
نویسنده این مطلب كی بود؟!
محمد حسین صیادپور جناب آقای دکتر کاظمی....معاون فنی سازمان بازنشستگی کل کشور و مدیر مسئول هفته نامه شکوفه های زیتون
دوشنبه 10 تیر 1392 06:40 ب.ظ
بالاخره نویسنده شما بودید یا آقای كاظمی؟!!
نوع قلم كه به نظر ،اثر شما نبود!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 ابزاروبلاگ

ابزار وبلاگنویسی اس ام اس جدید