تبلیغات
امانتـــی در دست... - می خواهیــــم گیــــلانی بمانیــــــم
 
امانتـــی در دست...
درباره وبلاگ


همیشه دوست داشتم پایم را در کفش بزرگترها بگذارم چون فکر می کردم زودتر بزرگ می شوم. هم اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم پایم را در کفش بچه ها بگذارم، اما... افسوس که کفششان کوچک است.
درود بر تمام قلم به دستان حقیقت نگار. خداوند همین جاست. کنارمان. من او را
می بینم...

مدیر وبلاگ : محمد حسین صیادپور
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین شاخص ها برای انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا نیاز است؟


محمدحسین صیادپور- ساعت 9/30صبح، اولین تماس و گلایه چند دقیقه ای یک شهروند؛ تماس دوم ساعت 10/20 و باز گلایه یک شهروند از تصمیم ناعادلانه آزادراه به همراه کمی عصبانیت؛ تماس سوم و چهارم و پیامک هایی که یکی پشت سر دیگری می آمد حکایت از آن داشت که کاسه صبر بسیاری لبریز شده؛ مبلغ عوارضی که تا دیروز ۱۰۰۰ تومان بوده به ۱۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. احداث عوارضی در جایی نامناسب و اخذ عوارض از مردمی که ساکن منطقه هستند. هر چند که پرداخت عوارض به واقع صحیح و موجب توسعه و آبادانی می گردد. حال که سال ها از احداث عوارضی آزاد راه قزوین – رشت در محدوده امامزاده هاشم گذشته است نمی توان به گذشته بازگشت و پرونده هایی را بازگشایی نمود که دیگر هیچ حاصلی برای مردم ندارد. البته در ادامه این گزارش به برخی از پیشینه های مسائل مرتبط با این پرونده نگاهی اجمالی می اندازیم و تنها چشم به فردایی می دوزیم که شاید روزی فرا رسد که مردم خوب و فهیم شهرستان رودبار جهت عبور و مرور در خاک مادری خود عوارضی به ناحق پرداخت ننمایند. ناگفته نماند که مردم شهرستان رودبار خود را جزیی از گیلان می دانند اما با توجه به کم لطفی های صورت گرفته در ادوار مختلف علی الخصوص کم توجهی برخی از مسئولین ارشد، صدا و سیمای گیلان و کمتر توسعه یافتگی این دیار غنی، می رود که نگاه بسیاری از مردم رودبار نسبت به مهجوریت شهرستان برای همیشه نهادینه گردد.پس بدانیم گیلانی بودن افتخار ماست اما به شرط ها و شروط ها….


***به ادامه مطلب بروید***

یکم خرداد ۱۳۹۰ /شکوفه های زیتون

موذن

آقای موذن-فرماندار اسبق-نام امامزاده هاشم محترم است، نباید روی برگه عوارضی باشد

با ساخت و تکمیل بزرگراه و استقرار محل اخذ عوارض در اراضی اسکلک بحث ها و گفتگوهای مختلفی از قبیل شیوه بکارگیری افراد، تردد خودروهای عمومی رشت به رودبار و نام ایستگاه عوارضی مطرح شد که مسئولین بزرگراه با تلاش شبانه روزی با بکارگیری تعدادی از جوانان بصورت متمرکز بحمدالله کارشان را شروع کردند اما آنچه در این بین مطرح شد و تا امروز نیز مطرح است نام محل اخذ عوارضی است که در اراضی اسکلک از حوزه استحفاظی شهرستان رودبار قرار دارد و بنام امامزاده هاشم می باشد از اینکه… چه مسیری طی شد و این عوارض بنام امامزاده هاشم از حوزه استحفاظی شهر رشت نام گرفت ما بی خبریم ولی آنچه امروز موجب نگرانی است سربرگ هایی است که به رانندگان می دهند و نام امامزاده هاشم بر آن نگاشته شده است و رانندگان در طور مسیر پرتاب می کند و بصورت ناخوشایندی در سطح جاده و مسیر رفت و آمد پخش می شود اگر کمی دقت کنیم کلمه امامزاده هاشم مربوط به یکی از امامزاده های دارای شجره نامه استان گیلان می باشد که برای ما گیلانی ها از تقدس خاصی برخوردار است و محل زیارت خیل مشتاقان و محبان اهل بیت (ع) می باشد و در ایام مختلف بخصوص ایام سوگواری معصومین(ع) و بویژه عاشورای حسینی(ع) و ۲۸ صفر سیل مشتاقان برای عرض تسلیت به زیارت این امامزاده واجب التعظیم مشرف می شوند و آن طوری که شاهد بودیم و هستیم خودروهای عبوری و بخصوص مسافرکشی ها موقع گذشتن از کنار مرقد امامزاده هاشم رادیو و ضبط خودرو را خاموش می کنند و با سلام و صلوات از مسیر عبور می کند و یک حرمت فراگیر و همیشه داشته و دارند این حرمت برای مردم محفوظ مانده است ولی متأسفانه نام امامزاده هاشم در این سربرگ ها در سرتاسر مسیر با کمال بی حرمتی به زیر چرخ اتومبیل و پای عابرین ریخته می شود. وقتی در زیارت نامه می خوانیم السلام علیک یا هاشم ابن محمد ابن عبدالله ابن حمزه ابن امیرالمومنین(ع)، یعنی امامزاده هاشم با واسطه پنج جد نسبتش به امیرالمومنین(ع) می رسد که خود حرمت قضیه را دو چندان می کند. لذا از دست اندکاران امر، بخصوص فرماندار معزز و زحمتکش و ریاست محترم شورای ترافیک شهرستان جناب آقای موذن استدعا داریم که با عنایت به اینکه محل استقرار عوارضی در حوزه استحفاظی شهرستان رودبار منطقه اسکلک می باشد و برای حفظ حرمت و قداست لازم نام امامزاده هاشم، دستور به اقدامات لازمه را بنمایند.

۱۴ بهمن ۱۳۹۱/ شکوفه های زیتون

محل اخذ عوارض آزاد راه، در مکان نامناسب قرار دارد

احداث آزاده راه رشت- قزوین یکی از آرزوهای دیرینه و به حق مردم استان گیلان به خصوص ساکنین شهرستان رودبار بوده که خوشبختانه به همت مسئولان اجرایی محقق گردید.

هر چند که نیمه کار باقی مانده و قبل از اتمام کل مسیر افتتاح و سیل مسافران را به استان های شمالی کشور گسیل نموده و مشکلات مضاعفی برای مردم شهرستان رودبار ایجاد کرده است ولی امیدواریم با همت دولت فعلی و دولت بعدی کامل گردد تا مردم شهرستان رودبار از ترافیک بسیار سنگین ۱۱ کیلومتر باقیمانده بین شهرهای رودبار تا منجیل راحت شوند. متأسفانه علاوه بر مشکلات ترافیک سنگین این محدوده، ایجاد و ساخت محل اخذ عوارض آزاد راه در مکان نامناسب که طبق نظر کارشناسان برابر قانون دایر نشده است به عنوان یک معضل و مشکل اساسی برای مردم شهرستان رودبار تبدیل شده است. چرا که مردم شهرستان رودبار از جمله شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد، جیرنده، بره سر و توتکابن و کشاورزان روستاهای توابع این شهرستان روزانه چندین بار از محل اخذ عوارض امامزاده هاشم عبور و مرور می نمایند و برای هر بار باید مبلغ۴۰۰ تومان عوارض بپردازند. پرداخت این عوارض که روزانه به چند هزار تومان بالغ می گردد، باعث نارضایتی مردم و مسئولان این شهرستان شده و در حقیقت ظلمی به مردم کم درآمد و قشر آسیب پذیر جامعه می باشد. البته برای مسافرینی که از دیگر نقاط کشور وارد استان گیلان می شوند فرقی نمی کند که مکان اخذ عوارض به کجا باشد، لذا مردم و مسئولان شهرستان رودبار خواستار تغییر محل اخذ عوارض از امامزاده هاشم به پاچنار لوشان مبداً ورودی استان گیلان می باشند که با انجام این امر، مزایایی برای استان گیلان و شهرستان رودبار دارد. البته با توجه به اینکه مسئولین خدمتگذار مردم هستند و چیزی را برای خود نمی خواهند، بنابراین همه امور باید بر وفق مراد مردم باشد. از جمله این مزایا: رضایت مندی مردم بزرگترین شهرستان، استان گیلان، جمع شدن ایست های بازرسی و تمرکز آن در یک نقطه و رضایت مندی مسافرین عبوری، مستقر شدن پلیس در یک نقطه، استقرار واحد قرنطینه دام و دامپزشکی در این مکان برای کنترل امور چوب- قاچاق و غیره و البته به گفته کارشناسان ایستگاه راه آهن رشت- قزوین در همین مکان ایجاد خواهد شد که با استقرار پلیس در این مکان به امنیت ایستگاه قطار نیز کمک می نماید و مورد دیگر روستای پاچنار می باشد که بهترین نقطه برای ایجاد محل اخذ عوارض می باشد که در مبدأ ورودی به استان گیلان واقع شده است و در صورت تحقق این امر مردم بزرگترین شهرستان استان گیلان از پرداخت عوارض معاف می گردند. لازم بذکر است استاندار سابق قول های مساعدی در این خصوص داده بود و امیدواریم استان فعلی قول را به عمل تبدیل نماید و خواسته به حق مردم تحقق یابد و البته پیگیری مسئولان شهرستان لازم و ضروری است.

۴ آذر ۱۳۹۲/جمهوری اسلامیرجبی

رجبی فرماندار سابق: خواستار تغییر محل اخذ عوارضی هستیم

سومین جلسه شورای اداری شهرستان رودبار كه با حضور استاندار جدید گیلان، ائمه جمعه شهرستان، فرماندار و بخشداران و شهرداران و مسئولین دستگاههای اجرایی در سالن اجتماعات فرمانداری رودبار برگزار گردید. رجبی فرماندار رودبار با بیان گزارشی از وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شهرستان رودبار خواستار تغییر محل اخذ عوارض آزادراه قزوین – رشت از امامزاده هاشم به پاچنار شهر لوشان شد. وی افزود: درحال حاضر مردم شهرستان رودبار برای ورود به مركز و دیگر شهرهای استان گیلان عوارض می‌پردازند كه از این جهت گله‌مند می‌باشند.

۲۸ اسفند ۱۳۹۲/ شکوفه های زیتون

بومی ها نباید در استان خود عوارض بدهند

با احداث عوارضی قزوین- رشت در امامزاده هاشم، با گذشت چهار سال مردم شهرستان رودبار هنوز با اعلام مخالفت های خویش، اعتراضات خود را به نماینده، فرماندار و سایر مسئولین شهرستان رودبار ابراز می کنند.

با توجه به اینکه تمامی عوارضی آزاد راه های کشور، معرف هر استان می باشد اما متاسفانه با ایجاد جایگاه عوارضی قزوین- رشت در امامزاده هاشم بسیاری از امتیازات شهرستان رودبار نادیده گرفته شده است در این راستا با چند تن از مردم بومی شهرستان رودبار به گفتگو نشستیم. کاظمی، یکی از رانندگان بومی شهرستان با اظهار اینکه افزایش نرخ عوارضی قزوین- رشت تاثیر چندانی در ارتقاء وضعیت این عوارضی ندارد تصریح کرد: با استقرار جایگاه عوارضی در امامزاده هاشم (ع)، نسبت به مردم بومی شهرستان ظلم شده است. بجای اینکه عوارضی امتیازی برای شهرستان باشد و موجب ارتقاء آن شود متاسفانه بغیر از روزهای تعطیل بیش از ۸۰ درصد هزینه های پرداختی عوارضی را پلاک های ۵۶ و ۴۶ متحمل می شوند.

امینی یکی از ساکنین روستای براگور از دهستان بلوکات با اشاره به اینکه عوارضی قزوین- رشت در جایگاه نامناسبی قرار دارد افزود: راننده های بومی در ازای استفاده از مسیری که حقشان می باشد نباید عوارضی پرداخت کنند. همانطور که می دانید عوارضی باید در ورودی هر استان قرار گیرد اما با تدابیر نادرست شبانه روز هزینه های ناحقی از جیب شهرستان خالی می شود. اگر روزانه میانگین یک خودرو سواری در روز یکبار (رفت و برگشت) از این مسیر تردد کند، ماهانه هزینه ای بالغ بر ۴۸ هزار تومان یعنی حدود معادل مبلغ یارانه باید پرداخت کند که این امر برای رانندگان و کسانی که شغلشان مسافرکشی است معضلی می باشد که گریبانگیر مردم بومی شهرستان رودباراست. شهرستان رودبار تا کی باید به عوارضی قزوین- رشت باج بدهد؟

حسین مقدادی یکی از رانندگانی که در مسیر رستم آباد- رشت مسافرکشی می کند با اظهار گله مندی از تعرفه جدید عوارضی گفت: هزینه یک سرویس رفت و برگشت کامل ممکن است ۲۴هزار تومان باشد که از این مبلغ قطعا ۶ هزار تومان صرف نظر از هزینه استهلاک خودرو، صرف هزینه هایی چون: سوخت، عوارضی و … می شود.

در مقابل رانندگان نیز مجاب به افزایش کرایه ها می شوند که همه این عوامل موجب تحت فشار قرار دادن قشر ضعیف جامعه می شود. با همکاری مسئولین ارجح شهرستان در هماهنگی با مسئولین استانی با نگرفتن عوارضی از ماشین های با پلاک ۵۶ می توان کمی از نارضایتی مردم شهرستان رودبار را کاهش داد.

محمدی از دیگر مسافرکشان شهر رستم آباد ضمن بیان اینکه شهرهای لوشان، منجیل، رودبار و رستم آباد جزء استان گیلان می باشند اذعان داشت: بومی استان نباید در استان خودش عوارضی بدهد. با گرانی بنزین و افزایش قیمت عوارضی، خود مسافرکشان نیز راضی به افزایش کرایه ها نیستند.

صالحی با اشاره به اینکه عوارضی استان باید به شهر لوشان منتقل شود تشریح کرد: برای مسافرکشان پرداخت هزینه عوارضی بسیار مشکل است چرا که تردد خودرو های مسافرکشی در روز نامشخص است. وی در ادامه افزود: یکی از طرح های ما به مسئولین برای کاهش این فشار از شانه مردم بومی شهرستان رودبار، گرفتن یک قبض با اعتبار رفت و برگشت در مدت زمان مشخص می باشد. رستمی با ابراز اینکه حدود چهار سال از پرداخت عوارضی به آزاد راه قزوین- رشت می گذرد، خاطر نشان شد: در سال جدید با افزایش تورم ۶۰ درصد مواجه شدیم که این امر خود معضلی برای افزایش هزینه های خودرو وکرایه ها می شود. از مسئولین خواستار پیگیری این موضوع مهم و خواهان احقاق حقوق از دست رفته خود هستیم.

۲۷ فروردین ۹۳/شکوفه های زیتونحکیمی

حکیمی نماینده رودبار: استاندار رسما اعلام کرد عوارضی به ورودی گیلان انتقال پیدا کند

عطاءالله حکیمی نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری سیمای استانی باران به عوارضی امامزاده هاشم اشاره و تصریح کرد: بعضی از همشهری های ما در طول روز دو تا سه بار در استان خود و حتی برای رفتن بر سر مزارع عوارض پرداخت می کنند که خوشبختانه آقای استاندار رسما اعلام کردند که این عوارضی به ورودی استان گیلان انتقال پیدا کند.

 

۱۵شهریور۱۳۹۳/ شکوفه های زیتوناحمدی

احمدی فرماندار رودبار: مردم رودبار از مکان اخذ عوارض ناراضی هستند

سید محمد احمدی فرماندار رودبار در نشست شورای هماهنگی ترافیک با اشاره به نارضایتی مردم رودبار از استقرار جایگاه اخذ عوارض آزادراه رشت ـ قزوین در اسکولک خاطرنشان کرد: مردم رودبار به ‌ویژه کشاورزان و روستاییان بخش رحمت‌آباد و بلوکات برای انجام امور اداری و کار کشاورزی به شالیزارها، مرکز بخش، شهرستان و یا رشت می‌روند و ناگزیر از پرداخت چندباره عوارض هستند که در تلاش هستیم این دغدغه را برطرف کنیم.

۴ آبان۱۳۹۳ /شکوفه های زیتون

حکیمی نماینده رودبار: مطالعات انتقال مکان عوارضی به لوشان به انجام رسیده است

عطا الله حکیمی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در جلسه توسعه شهرستان رودبار گفت: متاسفانه مسئولان استان به شهرستان رودبار تبعیض روا می دارند و نسبت به توسعه منطقه کم توجه هستند. وی با اشاره به اهمیت همکاری مردم و بخش خصوصی در توسعه هر منطقه افزود: شهرستان رودبار نیازمند نگاه ویژه تمامی مسئولان است. حکیمی در ادامه با اشاره به اینکه ایستگاه عوارضی امام زاده هاشم (ع) در آزاد راه قزوین – رشت باید به لوشان منتقل شود و این حق مردم رودبار است، اظهار داشت: در ابتدا و انتهای هر استان ایستگاه عوارضی احداث می شود اما در گیلان این روند برعکس است. وی اذعان داشت: هر شهروند رودباری که امروز به مرکز استان مراجعه می کند در زمان رفت و برگشت باید عوارض پرداخت کند، این ظلم بزرگی به مردم منطقه است.

نماینده مردم رودبار و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: استاندار گیلان قول انتقال ایستگاه عوارضی امام زاده هاشم(ع) به لوشان را داده اما تاکنون این قول عملی نشده است. وی افزود: بانک تجارت که یکی از سهام داران پروژه آزاد راه قزوین – رشت است راضی به جابجایی این عوارضی نیست، سهام بانک تجارت در این پروژه فقط ۲۵ درصد است.

حکیمی تاکید کرد: به جهت رفع این مشکل برای کوتاه مدت حداقل یک لاین عوارضی آزاد راه رشت – قزوین در امام زاده هاشم (ع) با عوارض صفر درصد و کارت تردد برای شهروندان رودباری در نظر گرفته شود. وی یادآورشد: شناسایی افراد برای صدور کارت تردد نیز باید از سوی فرمانداری رودبار صورت گیرد. نماینده مردم رودبار و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: استاندار گیلان قولی که به مردم داده اند، عملی کنند.

وی اظهار کرد: دولت قبل و فعلی به اینکه محل عوارضی این بزرگراه در امامزاده هاشم(ع) مکان نامناسبی است، اذعان کردند و در این رابطه مطالعات انتقال آن به لوشان نیز به انجام رسید اما با این وجود هنوز اقدامی برای جابه جایی صورت نگرفته است.

یکم شهریور ۹۴

احمدی فرماندار رودبار: مسئولین مرتبط یک بار برای همیشه این قائله را ختم به خیر کنند

سید محمد احمدی فرماندار رودبار در گفتگوی تلفنی با سرویس اجتماعی شکوفه های زیتون ضمن اشاره به اینکه افزایش مبلغ عوارض به ۱۵۰۰ تومان به هیچ وجه مورد تایید نیست گفت: مدیران مرتبط باید پاسخگوی درخواست بحق مردم شهرستان رودبار باشند و یک بار برای همیشه این قائله را ختم به خیر کنند. وی در ادامه تصریح کرد: اعتراض خود را به استاندار محترم و معاونین استانداری اعلام نموده ایم و بی شک تلاش داریم تا این کم لطفی را به درستی مدیریت نماییم. احمدی همچنین اذعان کرد: صحیح نیست که هر از چندگاهی مبلغ عوارض و آن هم در میان سال افزایش پیدا نماید و به جد پیگیر این مسئله خواهیم بود.

۰۲ شهریور ۹۴

ضیایی رییس شورای اسلامی شهرستان رودبار:ضیایی

مهم ترین خواسته مردم از استاندار گیلان، رسیدگی عاجل به این ناعدالتی است

رامین ضیایی در گفتگویی تلفنی با پایگاه تحلیلی خبری اسپرو ضمن اشاره به مشکل ایجاد نموده عوارضی امام زاده هاشم برای مردم رودبار گفت: علی رغم پیگیری مستمر مسئولین شهرستان و شوراهای اسلامی نه تنها این معضل مرتفع نگردیده، بلکه در آغاز هفته دولت، مسئولین ذیربط مبلغ عوارضی را ۵۰ درصد افزایش داده اند که از نظر بسیاری از مردم و مسئولین این امر کاملا ناصحیح می باشد. وی با تاکید بر اینکه بی شک جانمایی عوارضی آزاد راه رشت-قزوین در گیلان اشتباه بوده است به مشکلات و تفکرات پیش آمده اشاره و اذعان کرد: این جانمایی غیر اصولی شهرستان رودبار را از گیلان جدا کرده، ثانیا باعث گردیده شهرستان رودبار نیز به دوبخش تقسیم گردد و مردم مجبورند برای مراجعه به مرکز شهرستان یا حتی مراجعت به مزارع خود و همچنین عزیمت به مرکز استان بصورت رفت و برگشت عوارض پرداخت نمایند که به هیچ وجه عادلانه به نظر نمی رسد. این مسئول در پایان مهم ترین خواسته مردم شهرستان از استاندار گیلان، در هفته دولت را رسیدگی عاجل به این ناعدالتی عنوان نمود.

۰۲ شهریور ۹۴

تماس های مکرر مردمی/پیشنهادات راهگشا

یک روز پس از گذشت افزایش ۵۰ درصدی مبلغ عوارض آزادراه قزوین رشت-ایستگاه امامزاده هاشم- هنوز تلفن های دفتر نشریه زنگ می خورد و انگار خیلی ها به تازگی متوجه این تغییر ناگهانی شده اند. تماس های پی در پی با هیئت تحریریه و اعضای آن به حدی است که دو نفر از همکاران را بعنوان مسئول پاسخگویی پشت گوشی تلفن قرار داده ایم تا بتوانیم پاسخگوی مردم خوب شهرستانمان باشیم. هر چند بسیاری از تماس گیرندگان خود اذعان می نمودند که شکوفه های زیتون از هیچ کوششی جهت رساندن حرف مردم این دیار به گوش مسئولین دریغ ننموده اما مجددا خواستار تهیه گزارشات تحلیلی-میدانی تنها نشریه پویای شهرستان شدند. این موضوع تنها به این جا ختم نمی شود فضاهای مجازی با رصد این موضوع در خصوص این افزایش به شدت فعال هستند. برخی از تماس گیرندگان پیشنهاداتی جهت حل این مشکل داشتند. تعدادی، تغییر جایگاه از لوشان به پاچنار و یا تخفیف ۵۰ درصدی مبلغ عوارض، بسیاری خط ویژه رایگان در یک ورودی یا خروجی عوارضی برای پلاک شهرستان و بعضی تحویل کارت تردد صفر ریالی به دارندگان خودرو در شهرستان را از راه حل های رفع این معضل دانستند.

۰۲ شهریور۹۴

مدیر اسبق آزادراه رشت-قزوین:

هیئت مدیره آزادراه های کشور تصمیم گیرنده هستند

یکی از مدیران اسبق آزادراه رشت-قزوین در گفتگوی تلفنی با شکوفه های زیتون ضمن اشاره به اینکه مبلغ ۱۵۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده برای آزادراه کم لطفی در حق مردم شهرستان رودبار است گفت: در بسیاری از مناطق کشور، بر حسب مسیر، مبلغ عوارضی در نظر گرفته می شود. بطور مثال در یکی از مسیرهای آزادراهی در کشور مسیر ۱۲۰ کیلومتر، مبلغ ۵ هزار ریال عوارض در نظرگرفته شده است اما در برخی از نقاط مسافت استفاده از آزادراه حدود ۱۵۰ کیلومتر است اما تا دو برابر عوارض اخذ می گردد. وی در پایان گفت: تصمیم گیرندگان افزایش مبالغ عوارضی بر عهده مدیرعامل و هیئت مدیره شرکت آزادراه ها می باشد که البته باید با توجه به افزایش مبالغ عوارضی خدمات دهی مسیر و ملزومات حداقلی در آزادراه صورت پذیرد.

مبالغ عوارضی در یک نگاه:

۳۰۰۰ریال     ۴۰۰۰ریال   ۵۰۰۰ریال

۸۰۰۰ریال   ۱۰۰۰۰ریال   ۱۵۰۰۰ریال

؟؟؟

ازادراه

DSC_0516

نوع مطلب :
برچسب ها : محمدحسین صیادپور، ازادراه قزوین رشت، رودبار، گیلان، پرداخت عوارض، امامزاده هاشم، شکوفه های زیتون،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 ابزاروبلاگ

ابزار وبلاگنویسی اس ام اس جدید