تبلیغات
امانتـــی در دست... - گزارش ویژه/ باید ها و نباید های استانی شدن انتخابات(1)
 
امانتـــی در دست...
درباره وبلاگ


همیشه دوست داشتم پایم را در کفش بزرگترها بگذارم چون فکر می کردم زودتر بزرگ می شوم. هم اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم پایم را در کفش بچه ها بگذارم، اما... افسوس که کفششان کوچک است.
درود بر تمام قلم به دستان حقیقت نگار. خداوند همین جاست. کنارمان. من او را
می بینم...

مدیر وبلاگ : محمد حسین صیادپور
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین شاخص ها برای انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا نیاز است؟محمد حسین صیادپور نوشت: سال 1386 بود که طرحی برای استانی شدن انتخابات از سوی شورای نگهبان رد شد. با گذشت زمان و
پیگیری های برخی از نمایندگان و لابی های موثر در راهروهای بهارستان و تاکیدات بسیاری از سیاسیون، طرح استانی شدن انتخابات مجلس به جد پیگیری شد.  پیشتر شورای نگهبان بر اساس بند هشت اصل سه قانون اساسی طرح استانی شدن انتخابات را مغایر با قانون اساسی دانسته است و از آنجائی که این طرح امکان دارد موجب کاهش مشارکت در مناطق کوچک و روستایی شود، مخالفت شورای نگهبان در این خصوص محتمل خواهد بود. از سویی دیگر احتمال راه یافتن بسیاری از نخبگان و در واقع کاربلد های خبره بدور از هرگونه قومیت گرایی و حس و رای های ناسیونالیسی به مجلس و تحزب گرایی موجب شد تا مثبت و منفی های زیادی به این طرح داده شود. در اولین گزارش نظرات برخی از سیاسیون،نمایندگان ادوار مجلس و صاحبان فکر را خواهید خواند. در هفته آتی گزارش دوم به نظرتان خواهد رسید.

***به ادامه مطلب بروید...............***
مسلم میرزاپور:

طرحی خوب و سبب پیگیری مسائل ملی خواهد شد

نماینده دوره اول و سوم مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی  و معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش در این باره گفت: بحث استانی شدن انتخابات از دوره پنجم مجلس شورای اسلامی مطرح، جریان داشته و تصویب گردید اما در شورای نگهبان رد شد. به نظر بنده جایگاه مجلس بسیار رفیع و حائز اهمیت می باشد و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید بیشتر زمان کاری خود را جهت دفاع از منافع ملی و پیگیری مطالبات حائز اهمیت بکار بندند. بی شک با اجرایی شدن این طرح مهم نگاه نماینده از منطقه ای به ملی ارتقاء پیدا کرده و ضمن رشد جایگاه سیاسی اجتماعی نمایندگان موجب تقویت مجلسی در راس امور خواهیم بود. هر چند که از دیگر مزیت های طرح، این است که نماینده یک شهرستان به شخصیتی ملی، با نفوذ و تاثیر بیشتر مبدل خواهد شد و می تواند منافع استان و کشور را بیش از پیش پیگیری و به سرانجام مطلوب رساند.

 

اله مراد رزاقی:

طرح استانی شدن انتخابات تیغ دو لبه است

این فعال سیاسی، اجتماعی و رسانه ای گفته است: از یك سو بدلیل انتخاب افراد مطرح و مجرب تر مجلس را از روزمره گی نجات داده و موجب تقویت مجلس و طرح های تصویبی خواهد شد و از بسیاری از التهابات و تنشهایی كه در مناطق كوچك و طایفه گرا وجود دارد خواهد كاست اما از سویی دیگر سطح مشاركت و حتی سطح پاسخگویی را كاهش داده و منجر به تقلیل سطح دموكراسی می گردد. تردیدی نیست كه مهمترین وظیفه نمایندگان تقنین و قانونگذاری است .

اما قانون برای تسهیل در امور و رفع نیاز و خواسته اجتماع و مردم تدوین می شود و از اینرو وقتی مشاركت عمومی در انتخابات استانی كاهش می یابد خود بخود وزن قوانین تدوینی از لحاظ شمول اجتماعی تقلیل می یابد بعبارتی فضای انعكاس دردهای اجتماعی و نیازهای جامعه برای قانونمند سازی بسته و محدودتر می گردد و نمی تواند نیاز واقعی جامعه را منعكس سازد. بعبارتی پیش نیاز قوانین، طرح موضوع و نیاز اجتماعی است كه از مشاركت عمده مردم در انتخابات سرچشمه می گیرد یعنی نگوئیم برای اینكه نمایندگان از برخی مطالبات مردمی راحت شوند و بهتر به كار قانون گذاری بپردازند. پس بیاییم انتخابات را استانی كنیم چه بسا كه بسیاری از قوانین از دل همان نیازهای روستایی و شهرستانی و مردمی برخیزد لذا به اعتقاد بنده تا مادامیكه زیر ساختهای اجتماعی و سازوكار احزاب شكل نگرفته باشد امكان نتیجه مثبت از طرح استانی شدن انتخابات وجود ندارد كما اینكه حتی بسیاری معتقدند برای كیفی شدن نمایندگان در تهران، انتخابات تهران هم از انتخابات لیستی خارج شود و تهران را مثلاً به 30 منطقه تقسیم كنند و برای هر منطقه یك نماینده انتخاب شود تا مردم راحت تر برای انعكاس نظرات و خواسته های خود به نماینده مجلس دسترسی داشته باشند.

به هر روی اعتقاد دارم كه در این شرایط، استانی شدن انتخابات حلقه ارتباط حاكمیت با مردم مناطق محروم و شهرها و روستاها را قطع می كند و هزینه های انتخاباتی چند برابر خواهد شد و به لابی گری ها و  نفوذ  ثروتمندان  و  صاحبان قدرت در مجلس ختم می شود.

صمد مرعشی:

ساز و کار مناسب در نظر گرفته شود/ دولت جای خالی نمایندگان را پر نماید

نماینده دوره هشتم مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی و معاون کنونی امور مجلس اتاق تعاون ایران در این باره گفت: نماینده رابط بین نظام و مردم است و وظایف خاص خود را طبق قوانین پیگیری می نماید. نماینده هر شهر را می توان حلقه رابط و موجب اتصال مردم با نظام دانست که از جایگاه رفیعی نیز برخوردار است.

حال اگر این حلقه را جدا كنیم، در واقع موجب قطع این اتصال مهم و حیاتی خواهیم شد. با استانی شدن انتخابات، اگر مردم نتوانند با نمایندگان خود  که با رای مستقیم آنها انتخاب شده اند ارتباط مستمر برقرار نمایند و از کمبودهاو مشکلات روستا، شهر و بخش ها بگویند، چه کسی می تواند اهتمام جدی جهت مرتفع نمودن خواسته های بحق آنها را داشته باشد.

آری، استانی شدن انتخابات مجلس را می توان مثبت ارزیابی نمود اما به شرط ها و شروطه ها؛ درست است كار نماینده اجرایی نیست اما بعنوان انتخاب شده از سوی مردم برای تسریع امورات باید به این باور برسیم كه بدون حضور نماینده و پیگیری های وی بسیاری از امورات در بخش های مختلف یا به سرانجام مطلوب نخواهد رسید و یا بسیاری از پروژه ها با کندی روند قانونی خود را طی خواهد نمود.

در پایان باید گفت که اگر قرار بر این شود که انتخابات به صورت استانی برگزار گردد و به جایگاه واقعی مجلس و شانیت و نخبه نشینی آن برسیم باید ساز و کار مناسب در نظر گرفته شده و دولت با حمایت بیشتر از نمایندگان خود در استان، شهرستان و بخش ها(استانداران، فرمانداران، بخشداران) جای خالی نمایندگان مردم را پر نماید.

ضرغام مهرگانفرد:

احزاب، شور و شعور انتخاباتی را رقم خواهند زد

این مدرس دانشگاه و رییس شورای اسلامی شهر جیرنده گفت: با کلیات طرح موافقم چون منافع ملی برایمان بسیار مهم است. انتخابات استانی به نفع منافع ملی کشور است. مطمعناً این منافع ملی به یک روستایی که در مناطق دور دست است می رسد. تا آنجایی که در جریانم در مورد انتخابات مجلس، در مجلس اول و دوم شورای ملی انتخابات به شیوه ی استانی بود. هم اکنون نیز مجلس خبرگان استانی است

در اصل 62 قانون اساسی انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای مستقیم مردم است. از مزایای این طرح می توان به پرداختن نمایندگان به وظایف ملی، گسترش فرهنگ واندیشه حزبی  و... نام برد، مضاف بر اینکه احزاب با حیاتی نو، شور و شعور انتخاباتی را رقم خواهند زد. بی شک یکی از ضعف های کشور ما نبود احزاب فعال و قانونمند در سطوح استان ها می باشد.

نقش شوراهای محلی نیز در این طرح پررنگ تر شده و تداخل  و هم پوشی وظایف در امورات کاهش می یابد. هرچند که هر طرحی دارای مشکلات و معایبی است که در این باره باید با اشاره به آن راهکار نیز ارائه داد: کاهش مشارکت مردم در انتخابات  که با ورود احزاب این مشکل بر طرف می شود. افزایش هزینه های انتخابات که یقینا با ورود حزب، مرتفع می نماید. حتی می گویند بی پاسخ ماندن خواسته های مردم که نقش شورای محلی و مسئولین محلی بر جسته می شود. در پایان باید تاکید کنم که به نظر بنده اگر این طرح به صورت پایلوت در چند استان بصورت آزمایشی انجام شود بسیار مناسب و خطاهای موجود برطرف خواهد شد.

مهرداد گودرزوند چگینی:

بدور از تحزب گرایی، قدرت افزونی و خرج بالا را در بر دارد

دانشیار و رییس دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت:  قبل از اینكه این طرح بصورت قانون در بیاید باید بسترها،آگاهی ها و شرایط لازم تشریح شود. یكی از آن شرایط وجود احزاب قوی در كشور است. بی شک حضور و فعالیت چشم گیر احزاب سبب رشد فکری، سیاسی و انتخاب صحیح خواهد شد. برگزاری انتخابات بصورت استانی را می توان مثبت ارزیابی نمود اما ملزوماتی را می طلبد.

گفتنی است کاندیدای منتخب که بعنوان نماینده استان معرفی خواهد شد باید تفکر جمعی و بهره گیری از خط مشی حزب را دنبال نموده و نتنها به فکر منطقه پر رای باشد بلکه موظف است نگاهی ژرف به تمامی مسائل و کمبودهای نقاط مختلف استان داشته باشد. به نظر بنده تحزب گرایی و داشتن برنامه عقلانی سبب حضور پرشور مردم و رای به برنامه های حزب می گردد.  پر واضح است که تا نتوانیم حزبی كار كنیم قطعا استانی شدن غیر از این كه افرادی صاحب ثروت به آراء تصاحبی خود برسند هیچ نتیجه مثبت دیگری در بر نخواهد داشت و ثمره آن چیزی جز قدرت افزونی و مخارج بالا و بالطبع تلاش برای جبران آن نخواهد بود.

 

یوسف موسی پور:

مزایا ناچیز معایب فراوان

معاون مالی اقتصادی و اعتباری گروه صنعتی ایران خودرو و مدیرعامل موسسه خیریه دانش پژوهان زیتون اینگونه گفت: تجربه ثابت نموده است هرگونه تغییر هرچند درست با مقاومت هایی روبرو بوده است و این مقاومتها هر چند ناچیز بدون توجه به زیرساخت و ایجاد بستر و فضای مناسب باعث شده طرح با شکست مواجه شود.

به نظر بنده با توجه به نقش و جایگاهی که قانون اساسی برای قوه مقننه در نظر گرفته است هر تلاشی که تقویت و ارتقای سطح کارآمدی این قوه را در برداشته باشد اقدام شایسته و بجایی است. قوه مقننه نهادی است که توسط سایر نهادها مورد کنترل و نظارت قرار نمی گیرد و به عنوان نهاد رسمی قانونگذاری در کشور می تواند در تمامی امور کشور ورود پیدا کند . علاوه بر این مجلس از طریق سوال، استیضاح و حتی رای به عدم کفایت سیاسی رئیس جمــهور می تواند بر قوه مجریه نظارت داشته باشد. این مجلس با اختیاراتی که دارد به گفته بنیانگذار انقلاب اسلامی که مجلس در راس امور است و نمایندگان مجلس هم عصاره فضایل ملت هستند. مجلس در صورتی می تواند از این جایگاه خود به نفع منافع ملی استفاده کند که تک تک نمایندگان مجلس به گونه ای انتخاب شوند که امکان دربرگرفتن فضایل ملت توســط رای مردم در این نهاد فراهم شود. طرح استانی شدن انتخابات هر چند دارای مزایای ناچیزی می باشد ولی نباید معایب فراوان آن نادیده گرفته شود.

از جمله مزایای این طرح می توان به این نکته توجه داشت که : اولا ً دامنه رقابت های انتخـاباتی مجلس که هم اکنون به استثنای مراکز استان ها و کلان شهرها متاثر از رقابت ها، مناسبات و حساسیت های طایفه ای و قومی است، تغـییر ماهیت داده و متغییر های تعیین کننده در رفتارهای انتخاباتی مردم و انتخاب شوندگان درباره مسائل، موضوعات و عوامل استانی و ملی شکل می گیرد. در نتیجه از یک سو نامزدهای توانمند، با مهارت و دارای قابلیت های بالا ترغیب و تشویق می شوند که به عنوان نامـزدهای انتخاباتی به رقابت های مجلس ورود پیدا کنند و از سوی دیگر انتخابات در یک فضای آرام و کم تنش برگزار می شود و از آنجا که سبد انـتخابی رای دهندگان نسبت به شرایط فعلی گسترده تر می شود، قدرت انتخاب مردم افزایش می یابد.

شاید این هم یکی از معایب این طرح باشد ، چون مردم با توجه به هـــــمان حس طایفه ای و قبیله ای که در اکثریت شهرستان ها وجود دارد دوباره به افراد حوزه ی انتخابی خود رای دهند که می تواند در پرشـــور شدن انتخابات کشور نقش به سزایی داشته باشد ولی به همین میزان هم وقتی افراد رای دهنده متوجه شوند که کل آرای کسب شده در شهرستان خود از آرای ماخوذه در استان بسیار ناچیز باشد و رای آنها هیچ نقشی در انتخاب فرد مورد نظرشان در حوزه انتخابی شان نداشته باشد. شاید دیگر دلایلی برای شـرکت در انتخابات را احساس نکنند.

بطور مثال کل آرای اخذ شده در دوره گذشته در شهرستان رودبار به 60 هـزار نفر می رسد که این رقم در برابر کل آرای کسب شده در استان شاید بسیار ناچیز می باشد.

تجربه ثابت کرده است شهرستان های کوچکی همچون مردم شریف شهرستان رودبار با توجه به اینکه خود راسا ً نماینده ای را راهی مجلس نموده اند نه تنها نتوانــسته اند حق و خواسته به جای خود را مطالبه نمایند بلکه این شهرستان همیشه دچار معضل اقتصادی ، معیشی و اجتـــماعی روزافزون بوده است. این تصور، می تواند تصور غلطی باشد که نمایندگان محترم استان بتوانند خواستگاه مناسبی برای حل مشکلات مردم در مناطق کوچکتر باشند. در ادامه باید متذکر شویم که افراد متصل به کانون های قدرت و گــــروه های قوی که ازتوان مالی بالایی برای تبلیغات درسطح استان برخوردارهستند شرایط و بخت بیشتری برای برنده شدن دارند و افراد نخبه و بدون وابستگی های خاص در چنین شرایطـــی همچون گذشته در حاشیه قرار خواهند گرفت. به نظر می رسد این مصوبه مورد تائید و تصویب شورای نگهبان قرار نگیرد. علی الهــذا اجرای این طرح نیاز به زیرساخت و فرهنگ سازی دارد. هر چند بزرگان و طراحان این طرح مباحث ملی و کشوری را مدنظـر قرار داده اند و بر این باور بوده اند که دیگر نمایندگان به کارهای کوچک و ریز شهرستان خود مشغول نبوده و در سطــح کلان مملکتی فکر می کنند و مسائل و مشکلات در حوزه های کوچکتر باید در قالب شورای اسلامی شـهر و روستا و بخش ها و شورای عالی استان ها حل و فصـل گردد ولی به دلیل عدم تفکیک نقش و وظیــفه نمایندگان مجلس و نمایندگان شوراهای شهر و روسـتا و شورای عالی استان ها و همچنین هیاهوهای انتخاباتی ، آن گونه که باید شورای عالی استان ها نتوانسته اند از این اختیارات قانونی خود استفاده نمایند.

نوع مطلب :
برچسب ها : محمدحسین صیادپور، انتخابات، مجلس شورای اسلامی، صمد مرعشی، مهرداد گودرزوند چگینی، یوسف موسی پور، ضرغام مهرگانفرد،
لینک های مرتبط :
جمعه 18 اردیبهشت 1394 11:37 ب.ظ
واقعا شما موسی پور رو در حد این آقایان میدونی واقعا واستون متاسفم
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 09:54 ب.ظ
دعا بکن؛

ولی اگر اجابت نشد؛

با خدا دعوا نکن؛

میانه ات با او به هم نخورد؛

چون تو جاهلی؛

و او عالم و خبیر ...

سلام
پیش من هم بیاین خوشحال میشم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 ابزاروبلاگ

ابزار وبلاگنویسی اس ام اس جدید