تبلیغات
امانتـــی در دست... - بازگشایی پرونده های مختومه(از تاریخچه بیمارستان رودبار گرفته تا یادگار ژرمن ها و نداشته های بسیار)
 
امانتـــی در دست...
درباره وبلاگ


همیشه دوست داشتم پایم را در کفش بزرگترها بگذارم چون فکر می کردم زودتر بزرگ می شوم. هم اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم پایم را در کفش بچه ها بگذارم، اما... افسوس که کفششان کوچک است.
درود بر تمام قلم به دستان حقیقت نگار. خداوند همین جاست. کنارمان. من او را
می بینم...

مدیر وبلاگ : محمد حسین صیادپور
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین شاخص ها برای انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا نیاز است؟


بازگشایی پرونده های مختومه نامی است برای بازگشت به تاریخ شهرستان رودبار؛ نامی که هر از چند گاهی محکوم صفحه کاغذ می شود تا گذشته مان را فراموش نکنیم. تاریخ هایی که اصالتمان را محفوظ می دارد و از گذشت، رنجش، سختی ها، شادی و غم مردم شهرستانمان پرده بر می دارد. در این شماره سعی بر آن شد تا تاریخی مختصر از بیمارستان قدیم و جدید رودبار برایتان نقل نماییم. با تشکر از تمامی عزیزانی که در این راه همیارمان بودند.

  

بیمارستان رودبار در یک نگاه

اولین ساختمان بیمارستان ولیعصر(عج) رودبار، شهریور سال 1366 در دو کیلومتری ورودی شهر رودبار از سمت رشت بالای تپه ای در منطقه لویه-شهرک ولیعصر کنونی- واقع شده بود. هر چند که گفته می شود عملیات پِی کنی آن در تابستان سال های 55-54 آغاز شده و بسیاری از دانش آموزان منطقه به جهت اینکه در تعطیلات تابستانی به سر می بردند و کارگران ارزان قیمتی بودند در آن کار می کردند.

پس از افتتاح، با تشکیل بخش های اور‍‍‍‍ژانس، جراحی، زایمان و اتاق عمل شروع به کار نمود. پزشکان متخصص جراح بصورت هفتگی، یک روز درمیان از رشت تامین می شدند. کلیه عمل های اورژانسی و حتی عمل های پیوند پوست نیز در آن انجام می شد و مردم منطقه از خدمات صورت گرفته راضی بودند. 

(((جهت مطالعه مابقی گزارش به ادامه مطلب رجوع نمایید)))


پس از مدتی بخش های داخلی و اطفال نیز افتتاح گردید. بیمارستان ولیعصر(عج) رودبار از سال 1366تا31خرداد1369 با همین تعداد بخش ها فعالیت داشت تا اینکه پس از زلزله رودبار که در تاریخ  31خرداد 1369رخ داد، تقریباً ویران گردید و قابل استفاده نبود.

لازم به ذکر است که بیمارستان رودبار به جهت خوش آب و هوا بودن، منظره زیبای کوهستانی در کنار و روبرو و از همه مهم تر رود خروشان سفیدرود در آن منطقه احداث گردیده بود. هم از لحاظ مکان و هم شرایط جغرافیایی و طبیعی با روحیات بیماران سازگاری بیشتری داشت که متاسفانه پس از زلزله اعلام شد که آن منطقه-شهرک ولیعصر کنونی- رانشی است و نباید بیمارستان رودبار مجددا در آنجا ساخته شود که هم اکنون شاهد آن هستیم که خانوارهای زیادی در آنجا سکونت دارند. سئوال اینجاست که اگر زمین رانشی بود چرا مردم روی آن زندگی می کنند؟ آیا جان مردم مهم نبوده؟

پس از زلزله، در ابتدا توسط ارتش آلمان چادرهای صحرایی در منطقه رستم آباد برپا گردید که شامل بخش های درمانگاه اورژانس، زایمان و اتاق عمل سرپایی بود. پس از مدتی توسط ارتش آلمان بیمارستان ولیعصر(عج) در مکان کنونی-ولی آباد- در سال1371 ساخته و افتتاح شد.

ساختمان چوبی ابتدا شامل بخش اورژانس بوده و کلیه پرسنل در آنجا مشغول بکار بودند. پس از مدتی بخش های جراحی، زنان و زایمان، اتاق عمل و اطفال نیز شروع بکار نمودند.  در سال1372بخش داخلی نیز شروع بکار نمود و پس از مدتی دستگاه آندوسکوپی نیز به بیمارستان اهدا گردید.  بخش همودیالیز در سال 1375با اهدای دو دستگاه فرزینیوس بصورت کانکس -ادغام شده در بخش داخلی- افتتاح گردید. هر چند که تاکنون خیرین بزرگواری جهت تجهیز مساعدت های شایانی نموده اند که جای تقدیر دارد.

درسال1378بخش های اورژانس، داخلی، همودیالیز و درمانگاه های تخصصی به ساختمان پلی کلینیک منتقل شدند و بخش های جراحی ،اتاق عمل و زایمان بدلیل کمبود فضا در ساختمان چوبی باقی ماندند. تا اینکه در سال 1388 کلنگ احداث ساختمان جدید بیمارستان زده شد و در 17 اردیبهشت1393رسماً بیمارستان به ساختمان جدید منتقل گردید. ناگفته نماند در سال 1388 ساختمان شش واحده پزشکان بیمارستان در جنب درب ورودی کنونی ساخته شد.

 یورگن کلینزمن محبوب رودباری ها

 کوچک که بودم از صدای جِرجِر بیمارستان چوبی رودبار-ولیعصر(عج)- خوشم می آمد. همیشه فکر می کردم زیر تخته های چوبی فنر گذاشته اند و چون روغنکاری نشده اند صدا می دهند. در دل خودم می گفتم هر وقت رییس بیمارستان شدم می گویم فنرها را روغن بزنند. یکی دیگر از خاطرات بجای مانده از بیمارستان رودبار در ذهنم سنگ موجود در حیاطش بود. سنگی که روی آن جملات لاتین و فارسی حک شده بود. آن زمان ها می گفتند یورگن کلینزمن کاپیتان و مربی با اخلاق ژرمن ها-آلمان- در زمان زلزله رودبار آن سنگ را به مردم ما هدیه داده است. البته این موضوع صحیح نبود؛ کلینزمن پس از شنیدن زلزله مخرب و غیر قابل فراموشی رودبار؛ با مردم مصیبت زده ایران و رودبار ابراز همدردی کرد و جزء معدود فوتبالیست‌های حرفه‌ای بود که برای کمک به مردم این منطقه گام برداشت. شاخص آن همین که حتی حاضر شد در یک بازی خیریه به نفع آسیب دیدگان زلزله شرکت نماید. البته فدراسیون فوتبال ایران در جام جهانی 1998 فرانسه و پیش از بازی ایران و آلمان با اهدای تابلو فرش به کلینزمن حرکت انسان دوستانه او را پاسخ داد.

  آلمان ها چه کردند؟

ارتش آلمان که با نام جمهوری فدرال آلمان جهت ساخت بیمارستان چوبی به رودبار آمده بودند خدمتی به مردم این دیار نمودند که هرگز از یادها نخواهد رفت. گفته می شود این ارتش بیمارستان چوبی رودبار را طی مدّت شش ماه جهت پذیرش و ارائه خدمات درمانی بیماران ساخت؛ هر چند که این ساختمان برای کوتاه مدت -حدود دو سال-بنا شده بود اما قسمت هایی از آن هنوز مورد استفاده می باشد.

 فریدون نوری مدیر داخلی بیمارستان:

هنوز یادگار آلمان ها وجود دارد

سنگ موجود در حیاط بیمارستان یادگار ژرمن هاست. آنها پس از ساخت بیمارستان چوبی به جهت گذاشتن یادگاری از خود  برای مردم، این سنگ را در مکانی دیگر طراحی و تراش داده و قبل از رفتن، به بیمارستان رودبار اهداء کردند. هنوز برخی از تجهیزاتی که آنها با خود آورده بودند در بیمارستان موجود است. صندوق تجهیزات، تخت خواب و... آن زمان فردی بنام ضیاء رودباری مترجم آلمان ها در شهرستان بود.

 مدیران و روسای بیمارستان از گذشته تا کنون

مدیران بیمارستان: سال66 تا 69 محمد پیشکار؛ 69 تا 88 مرتضی زالبیگی؛ 89 تاکنون فریدون نوری دفرازی

سرپرستان و روساء: زین العابدین شکری، عظیمی، دکتر مسعود داداش زاده، دکتر کامبیز زندی نژاد، دکتر سید حسن سماعی، دکتر پاک زاده ماسوله، دکتر محسن حسین زاده، دکتر منوچهر جمالی سوسفی، دکتر افشین شفقی، دکتر آرمان پرویزی، دکتر غلامرضا خرسندیان و دکتر سید رشید میرفلاح؛ البته شنیده شده در ساختمان چوبی پزشکان زیادی به مردم خدمت نموده اند که از جمله آنها می توان به دکتر محسن تدین فر و مارتاند دیواجی سردیشباندی که از کشور هند در رودبار حضور داشت نام برد.

  ساختمان جدید؛ خوشحالی مردم و نداشته های ضروری

ساخت ساختمان جدید، در سه طبقه توسط شرکت بالارنصب مورخ 15/2 1387 شروع شد. مساحت کل آن بیش از دو هزار و 500 متر است. این ساختمان بنا به ضرورت و به دلیل فرسوده شدن برخی از قسمت های بیمارستان چوبی طراحی و ساخته شد. ساختمان جدید دارای بخش های: اورژانس، داخلی، اتاق عمل، درمانگاه تخصصی، جراحی، زایمان و ccu می باشد. بخش دیالیز در ساختمان قبلی موجود است.

پس از تکمیل و تجهیز بیمارستان مردم رودبار رضایت خود را با لبانی لبخند زده اعلام نمودند اما...مردم فکر می کردند بیمارستانی به این وسعت و پس از چند سال کار مداوم دارای بخش های تخصصی است اما متاسفانه از داشتن برخی از بخش های مورد نیاز که کمترین انتظار مردم بود بی بهره است.  هر چند متخصصین جراحی عمومی، زنان و زایمان، داخلی، بیهوشی و قلب در حال خدمت رسانی می باشند اما با توجه به اینکه این بیمارستان در مسیر کریدور شمال-جنوب و فاصله با مرکز شهرستان قرار دارد لازم است نگاه ویژه ای به آن شود. یکی از مهم ترین نیاز های این بیمارستان راه اندازی بخش Icu می باشد که این مهم نیز تاکنون تحقق پیدا نکرده است. فعال نبودن هر روزه بخش های سونوگرافی، رادیولوژی، و نبود دستگاه سی تی اسکن از دیگر خواسته های بحق مردم است. شنیده شده فاز دو و سه این بیمارستان نیز در حال تعلیق است. هر چند که نمی توان زحمات مدیران، روسا و زحمتکشان این بیمارستان را برای ارائه بهترین خدمات به مردم شهرستان و مسافرین نادیده گرفت.

چند تخت خواب؟

گفته شده بیمارستان قبل از زلزله دارای 120 تخت خواب؛ بیمارستان چوبی 64 و بیمارستان جدید 32 تخت خوابه است.

مردم چه می خواهند؟

یک ساعت کنار درب خروجی بیمارستان ماندن و گوش دادن به درد دل مردم کار سختی نبود. گلایه مردم بحق بود. از جمله آن می توان به حضور نداشتن تمام ایام هفته بسیاری از متخصصین، نبود تخصص های ارتوپدی، اطفال، مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، چشم و... نام برد. مردم از هزیه های بالای درمان، نبود داروخانه در بیمارستان، بود دستگاه خودپرداز و...گلایه داشتند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها : بیمارستان رودبار، محمد حسین صیادپور، هفته نامه شکوفه های زیتون، فرارو، تابناک، دیار میرزا، عصر ایران،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 بهمن 1393 06:30 ب.ظ
ممنون از این گزارش با ارزشت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 ابزاروبلاگ

ابزار وبلاگنویسی اس ام اس جدید